Procedury „coronkowe” w CG
W związku z zaleceniami wydanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej LO Collegium Gedanense przygotowało zasady postępowania w czasie pandemii na terenie szkoły oraz szczegółowe rozwiązania w przypadku przejścia na sytem hybrydowy lub online.
Regulamin Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gedanense w czasie pandemii:
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Pracownicy szkoły mogą stawić się do pracy tylko i wyłącznie gdy nie wykazują objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzice uczniów mogą przychodzić do szkoły bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie. Zaleca się jednak korzystanie z form komunikacji zdalnej (telefon, librus).
- Po wejściu do budynku szkoły należy obowiązkowo zdezynfekować ręce.
- Pracownik szkoły może za pomocą termometru bezdotykowego zmierzyć temperaturę ucznia.
- W szkole zostaje ograniczone przebywanie osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- W częściach wspólnych (korytarze) rekomendowane jest noszenie maseczek.
- W szatni w jednym czasie mogą przebywać max. 3 osoby. Podczas korzystania z szafek szkolnych należy zachować bezpieczną odległość z innymi osobami. Przed wejściem do szatni należy zdezynfekować ręce.
- Każdej klasie przypisana jest konkretna sala ( oprócz zajęć grupowych). Zaleca się aby uczniowie zajmowali w niej stałe miejsca. Uczniowie obowiązkowo dezynfekują ręce przed korzystaniem z mazaków do tablic suchościeralnych.
- Sprzęt i przybory szkolne są zawsze zdezynfekowane.
- Każdy uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub w jego własnej szafce. Uczniowie nie wymieniają się między sobą przyborami szkolnymi.
- Nauczyciel przed rozdaniem uczniom jakichkolwiek materiałów dydaktycznych obowiązkowo dezynfekuje ręce.
- Codziennie po zakończeniu zajęć nauczyciel dezynfekuje swoje biurko.
- Sale lekcyjne i części wspólne (korytarze) są wietrzone co najmniej raz na godzinę w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Dopilnowuje tego nauczyciel.
- Uczniowie w czasie przerw przebywają na świeżym powietrzu na terenie szkoły (o ile tylko warunki pogodowe na to pozwolą). Nauczyciele nadzorują aby zachowana była bezpieczna odległość między uczniami.
- W toaletach mogą jednocześnie przebywać max. 3 osoby.
- Sprzęt sportowy używany podczas zajęć wychowania fizycznego jest dezynfekowany po każdych zajęciach. Ograniczone zostają ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Przed wejściem do sali informatycznej uczniowie obowiązkowo dezynfekują ręce.
- Kącik czytelniczy nie jest dopuszczony do samodzielnego korzystania przez uczniów. Jeśli uczeń potrzebuje wypożyczyć konkretną pozycję, zamawia ją u nauczyciela 3 dni wcześniej. Zwrócone egzemplarze odkładane są w wyznaczone miejsce w celu odbycia kwarantanny (3 dni).
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia na terenie szkoły:
1. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u ucznia (duszności, kaszel, gorączka), zostaje on umieszczony we wskazanym przez Dyrekcję szkoły pomieszczeniu (wyposażonym w środki ochrony, płyn dezynfekujący i termometr) w celu odizolowania go od reszty uczniów i pracowników szkoły.
2. Dyrektor zawiadamia rodziców, którzy odbierają ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
3. W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19, Dyrekcja informuje stację sanitarno-epidemiologiczną.
3. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń z infekcją dróg oddechowych, podlega natychmiastowo gruntownemu sprzątaniu (powierzchnie dotykowe zostają zdezynfekowane). Sale lekcyjne, korytarze, łazienki utrzymywane są w czystości ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich (blaty stolików w salach, klawiatury, włączniki).
- W łazienkach wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Przy wejściu głównym do szkoły zostały umieszczone numery telefonów do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
Szczegółowe rozwiązania w okresie czasowego ograniczonego funkcjonowania Liceum Ogólnokształcącego „Collegium Gedanense” w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- Uczniowie i nauczyciele składają oświadczenie o dostępie do infrastruktury informatycznej, oprogramowania i Internetu umożliwiającym interakcję między uczniami a nauczycielami prowadzącymi zajęcia. Należy ustalić, czy każdy uczeń posiada w miejscu zamieszkania komputer do własnej dyspozycji z dostępem do Internetu umożliwiającym naukę zdalną, czy też musi dzielić się nim z innymi domownikami (rodzeństwem, rodzicami).
- Szkoła ustala, że do realizacji zajęć korzystać będzie z następujących technologii informacyjno-komunikacyjnych:
- Librus – dziennik elektroniczny (ogłoszenia, kontakt nauczycieli z rodzicami, monitorowanie frekwencji i postępów w nauce uczniów)
- G Suite dla Szkół i Uczelni Google Classroom, sposób komunikacji audio-wideo Google Meet (aplikacje internetowe Google, spotkania Google, dokumenty Google) – wspólne dla całej szkoły rozwiązanie w zakresie platformy do zdalnego nauczania.
- Aplikacje/strony internetowe, z których korzystają nauczyciele podczas zajęć zdalnych przekazana w formie pisemnej/oświadczenia przez nauczycieli.
- Określenie i przesłanie informacji o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych (zał. 1)
- Nauczyciele informują dyrekcję szkoły (w formie pisemnej/oświadczenia), z jakich źródeł i materiałów niezbędnych do realizacji zajęć uczniowie będą korzystać.
- Nauczyciele zobowiązani są do zgłaszania dyrektorowi szkoły potrzeby modyfikacji przedstawionych wcześniej rozkładów materiału, a także modyfikacji programów nauczania, w celu wprowadzenia zmian do szkolnego zestawu programów nauczania. Dyrekcja szkoły ustala z nauczycielami sposoby modyfikacji szkolnego zestawu programów nauczania.
- Dyrekcja szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną ustala potrzebę modyfikacji w trakcie roku szkolnego realizowanego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz, w razie potrzeby, modyfikuje go.
- Dyrekcja we współpracy z nauczycielami ustala tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć wynikających z ramowych planów nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas oraz tygodniowy zakres treści z nauczania z zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych, uwzględniając:
- równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
- zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
- możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
- łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
- ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć,
- konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki realizowanych zajęć
- Dyrekcja ustala sposób potwierdzenia uczestnictwa uczniów na zajęciach – logowanie na platformie Google Classroom oraz termin usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach edukacyjnych – dziennik elektroniczny Librus, termin: do 10 dnia następnego miesiąca.
- Szkoła zapewnia każdemu uczniowi lub rodzicom możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia oraz przekazuje im informację o formie i terminach tych konsultacji. Rodzic lub uczeń zgłasza potrzebę konsultacji przez dziennik elektroniczny Librus i nauczyciel ustala termin spotkania on-line (z wykorzystanie platformy Google Meet, ewentualnie telefonicznie).
- Dyrekcja ustala we współpracy z nauczycielami sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposoby weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów: 1) obserwacja aktywności uczniów (dziennik elektroniczny), 2) analiza wykonanych prac uczniów i przesłanych do nauczycieli w wersji elektronicznej, 3) kontrola ustna – odpowiedzi on-line, 4) ocena prac pisemnych (np. testy na platformie, notatki, opracowania), 5) ocena prac dodatkowych (np. zadania dla chętnych), 6) wykonanie prezentacji multimedialnych 7) zaangażowanie w pracę w wirtualnych grupach. Nauczyciel informuje uczniów o formach sprawdzania wiedzy i postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach przez dziennik elektroniczny Librus.
- Dyrekcja ustala warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, egzaminu semestralnego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, a także warunki sposób zaliczania zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych według „Szczegółowych zasad przeprowadzania w/w egzaminów w trybie nauki zdalnej podczas epidemii” (zał. 2).
- Dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy przekazują (przez e-dziennik) informacje o sposobie i trybie zadań szkoły, w szczególności w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, indywidualnego nauczania, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Zadania realizowane są on-line z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych rekomendowanych przez szkołę podczas nauki zdalnej.
- Dyrekcja koordynuje współpracę nauczycieli z uczniami lub rodzicami, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne uczniów, w tym uczniów objętych indywidualnym nauczaniem lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.
Zał. 1
Uczniowie i nauczyciele korzystają z platform, które zapewniają bezpieczeństwo danych w sieci:
Google bezpieczeństwo – dane przechowywane są w centrach damych Google, a dostep do nich jest ograniczony do wybranych pracowników i personelu. G Suite oferuje bezpieczeństwo wymagane na poziomie przedsiębiorstw (SSAE 16/ISAE 3402 typ 2, audyt SOC 2, norma ISO 27001, narzędzia antyspamowe są zintegrowane z usługą Suite wraz z budowaną ochroną antywirusową i sprawdzaniem dokumentów przed umożliwieniem pobrania wiadomości.
Librus bezpieczeństwo – bezpieczeństwo przechowywanie danych osobowych. Dane użytkowników chronione są przy użyciu najnowocześniej technologii, zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi , wymaganiami bezpieczeństwa i zasadami poufności.
Zasady bezpiecznych zajęć on-line:
- Przed każdymi zajęciami uczniowie wyłączają wszystko, co mają na komputerze lub komórce.
- Ekrany to klasa online – podobnie jak w szkole podczas lekcji, również tutaj uczniowie NIE odzywają się do siebie wulgarnie, nie wyśmiewają innych, nie krytykują, nie obrażają.
- Uczniowie logują się zawsze swoim imieniem i nazwiskiem, nie zmieniają nicków w czasie lekcji.
- Link i hasło do lekcji online jest indywidualne dla każdej klasy. Dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników lekcji nie należy podawać nikomu spoza klasy hasła dostępu do zajęć.
- Lekcji nie wolno nagrywać, fotografować, robić print screenów i upubliczniać. Złamanie tej ważnej zasady wiąże się nie tylko wykluczeniem z lekcji, ale też z konsekwencjami prawnymi.
- Głos na zajęciach uczniowie zabierają po kolei. Jest to ustalone przez osobę, która prowadzi zajęcia.
- Uczniowie nie podnoszą na siebie głosu. Ani mówiąc przez komunikator, ani w trakcie aktywności na forach – NIE NALEŻY PISAĆ CAPS LOCKIEM.
- Wszystko, co niepokoi uczniów należy zgłaszać do wychowawcy, nauczycieli, dyrekcji.
- Jeśli zajęcia będą zakłócane, nauczyciel może wyciszać klasę i dać dostęp do mikrofonu tylko wskazanym uczniom.
Zał. 2
Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminów wymienionych w punkcie 11. w czasie trwania epidemii określają następujące zasady:
- Egzamin sprawdzający i sprawdzian wiadomości i umiejętności przeprowadza się na wniosek rodzica. Wniosek ten powinien być przesłany drogą mailową na adres szkoły: lo@cg.gda.pl. W przypadku braku takiej możliwości w wersji papierowej dostarczony do skrzynki pocztowej na drzwiach szkoły.
- Dyrektor szkoły w korespondencji mailowej uzgadnia datę i godzinę w/w egzaminów.
- Nauczyciel przygotowuje w uzgodnieniu z dyrektorem zestaw zadań egzaminacyjnych.
- Egzaminy przeprowadzane są jednym z następujących sposobów:
- nauczyciel przesyła zestaw zadań egzaminacyjnych drogą elektroniczną rodzicom/uczniowi. Uczeń odsyła wykonane zadania w dniu ich otrzymania. Korespondencja odbywa się za pośrednictwem służbowych skrzynek elektronicznych szkoły/nauczyciela na adres wskazany i potwierdzony przez rodzica, ucznia;
- egzamin przeprowadzany jest za pomocą narzędzi do nauki zdalnej pozwalających na potwierdzenie samodzielności pracy ucznia z wykorzystaniem platformy Google Classroom – on-line z wykorzystaniem aplikacji Google Meet.
O sposobie przeprowadzenia egzaminu decyduje dyrektor szkoły w uzgodnieniu z nauczycielem.
- W przypadku zastrzeżenia rodziców lub ucznia co do zgodności z prawem i procedurą wystawiania oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub oceny klasyfikacyjnej z zachowania rodzic lub uczeń na prawo w ciągu dwóch dni od klasyfikacji w formie elektronicznej zgłosić swoje zastrzeżenia.
- Dyrektor sprawdza czy ocena została wystawione zgodnie z prawem – trybem ustalania oceny, a w przypadku stwierdzenia naruszeń formalnych, powołuje komisję do przeprowadzenia w formie zdalnej sprawdzianu w celu ustalenia właściwej oceny z zajęć edukacyjnych.
- W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń co do oceny z zachowania, powołana komisja ustala właściwą ocenę klasyfikacyjną z zachowania.
- Jeżeli sytuacja epidemiologiczna na to pozwala egzamin przeprowadzony może być w formie zadań drukowanych i przesłanych drogą pocztową lub może odbyć się na terenie szkoły po wcześniejszym ustaleniu wszelkich środków bezpieczeństwa i z zachowaniem zasad określonych w tym załączniku.
- W przypadku braku możliwości przystąpienia do egzaminu ze względu na stan zdrowia uczeń informuje o tym dyrektora szkoły, przesyłając skan zaświadczenia lekarskiego pod wskazany adres mailowy.
- Dyrektor szkoły uzgadnia dodatkowy termin egzaminu zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Zadania rozwiązywane elektronicznie drukuje się i stanowią one załącznik do protokołu z egzaminu.